Společnost Apple vydá první emisi dluhopisů

Vůbec první emise dluhopisů technologického gigantu Apple dosáhne objemu 17 miliard dolarů (333,5 miliardy Kč). Bude to největší dluhopisová emise jakékoli společnosti mimo bankovní sektor v historii. Společnost Apple chce výnosem z emise získat část kapitálu k realizaci plánu rozdělit mezi své akcionáře 100 miliard dolarů (skoro dva bilióny Kč).

Apple je přitom jedinou velkou technologickou společností, která nemá ani cent dluhu a udržuje vysoký hotovostní přebytek. O dluhopis od výrobce populárních telefonů iPhone a tabletů iPad je mezi investory obrovský zájem. Podle zdrojů agentury Reuters za úterý přišly manažerům emise Deutsche Bank a Goldmand Sachs objednávky na dluhopis Applu v hodnotě přes 50 miliard dolarů.

Společnost letos zásadně změnila přístup k akcionářům, jejichž výzvy k rozdělení finančních přebytků dosud vždy odmítala. Teď musí rychle sehnat finanční prostředky, aby splnila slib rozdělit 100 miliard dolarů, který dala investorům minulý čtvrtek. V hotovosti disponuje sice Apple celkem 145 miliard USD, ve Spojených státech má ale k dispozici volných pouze asi 45 miliard. V příštích třech letech tak potřebuje získat kolem 60 miliard dolarů. Dosud největší dluhopis z nebankovních firem vydala loni v listopadu americká lékárenská společnost AbbVie. Ta emisí získala 14,7 miliardy dolarů.

Apple oznámil, že emise bude mít šest částí. Společnost nabídne dluhopisy se splatností deset let za 5,5 miliardy dolarů, pětileté bondy za celkem čtyři miliardy USD, 30leté papíry za tři miliardy a tříleté obligace za 1,5 miliardy, všechny s pevným úrokem. Dále vydá tranše s plovoucím úrokem určovaným podle vývoje referenční sazby - tříleté papíry za jednu miliardu a pětileté za dvě miliardy dolarů. Nejmenované zdroje z investičního trhu sdělily, že plánovaná emise bude jediná, kterou společnost v letošním roce uskuteční.

autor. Jakub Král

Archiv aktualit »