Česká republika je podle zahraničních investorů působících na Slovensku nejatraktivnějším místem pro podnikání ve střední a východní Evropě.

Česká republika je podle zahraničních investorů působících na Slovensku nejatraktivnějším místem pro podnikání ve střední a východní Evropě.

O toto ocenění tak podle průzkumu zahraničních obchodních komor na Slovensku přišla právě země pod Tatrami. Zvlášť kriticky se investoři staví ke zrušení rovné daně z příjmů a zvýšení sazby daně ze zisků firem na Slovensku. Od letošního roku vzrostla firemní daň z původních 19 na 23 procent.

Slovensko má nejvyšší sazbu daně z příjmů právnických osob v rámci zemí tzv. visegrádské
čtyřky. Šlo o jedno z opatření kabinetu premiéra Roberta Fica v souvislosti s ozdravením státních financí. Pro komparaci, v ČR platí firmy daň ze zisku 19 procent. Zahraniční investoři podrobili kritice i zvýšení povinných odvodů pro zaměstnance s vysokými příjmy nebo změny v zákoníku práce, kterými levicová vláda kromě jiného posílila práva zaměstnanců a odborů. I přesto čtyři pětiny zahraničních investorů v průzkumu z letošního února uvedly, že by i za stávajících podmínek znovu investovaly na Slovensku. Jako výhodné považují na Slovensku kromě jeho členství v EU i levnou a produktivní pracovní sílu.

Obchodní společnost EURO INVESTMENT samozřejmě nesleduje za Vás "jen" makroekonomické ukazatele, situaci na finančních a realitních trzích, ale i politickou a legislativní sféru. I proto jsme díky našim propracovaným strategiím tak úspěšní.


autor. Jakub Král

Archiv aktualit »