Americký akciový trh roste

Takřka na většině akciových trzích ve světě (kromě těch asijských) byl patrný růstový (progresivní) vývoj, který znamenal dosažení nových  historických maxim. Čerpal především ze současného trendu, který udržoval silně pozitivní charakter a který se ustavil v lokálním (regionálním) měřítku v posledním měsíci.

Došlo ke zlomu v dosavadním vývoji, když spolu s projevem předsedy Fedu na  pravidelném vystoupení před ekonomickou senátní komisí zazněly úvahy o možné  úpravě stávajícího programu odkupu aktiv v souvislosti s podmínkami amerického  národní hospodářství.

Přestože není na pořadu dne snižování současného objemu podpory finančního  trhu, investoři využili situace k intenzivnější ziskové realizaci, která  stlačila většinu hlavních indexů do ztrátových úrovní. Ve Spojených státech tak např. souhrnný index S&P 500 přešel ve středu z denního  růstu okolo +1 procento a dosažených nových historických maxim do ztráty téměř 1  procento.

Následně pak např. japonský index Nikkei 225 oslabil v rámci jednoho dne  o 7 procent (index jen od začátku letošního roku do 22/5 zpevnil o 50  procent). Takový vývoj pak může naznačovat aktuální vyčerpanost prorůstových motivů a  prostor na přechod k lokálnímu poklesu/ziskovým realizacím, které by z  technického hlediska mohly mít ozdravný účinek na prostředí akciových trhů. Mimo tyto události pak byla zveřejňována makroekonomická data s celkově mírně příznivým charakterem, horší proti očekávání pak byl údaj o výrobní aktivitě v Číně, což všeobecně přispělo k poklesu asijských trhů.

autor. Jakub Král

Archiv aktualit »